VEPA põhimõtted

VEPA Käitumisoskuste Mängu metoodika baseerub põhimõttel, et lapsed ei pruugi teada, kuidas käituda erinevates olukordades või tulla toime oma tunnetega. See eeldab arenenud eneseregulatsiooni ja sotsiaalseid oskusi. 

Enesejuhtimist ja sotsiaalseid oskusi saab õpetada samamoodi nagu muid oskusi, nt jalgrattaga sõitmist, arvutamist või lugemist. Nii nagu ka teiste oskuste arendamisel, tagavad edu sammhaaval edasiliikumine, mitmekordne harjutamine, usk lapse võimetesse ja positiivne toetamine. 

Mõõdukas tempos edasiliikumine võimaldab omandada komplekseid oskusi väikeste osade kaupa.  Näiteks kui täiskasvanu soovib õpetada lapsele, kuidas ületada liigset häbelikkust, siis esialgu pakub ta lapsel ise tõmmata nimepulka kellegi nimega, seejärel lubab tal küsida klassikaaslase abi ja siis annab mõtlemisaega vastamiseks. Selline ettevalmistus aitab lapsel tugevdada enesekindlust ja valmistab teda ette spontaanseks vastamiseks. 

Mitmekordne rakendamine võimaldab harjutada uut oskust erinevates olukordades ja tugevdada uusi sünapseid ajus. Tasapisi kujuneb lapsel uus harjumus, mis saab ilmneda erinevates kontekstides. 

Igasugune oskus kinnistub paremini, kui tunnustada soovitud käitumist ja aidata lapsel märgata sama käitumist ka teiste puhul. Kuna lapse jaoks on kõige olulisem osutatud tähelepanu ja mitte selle kvaliteet, siis on eriti oluline, et mittesoovitud käitumisele järgneks neutraalne tagasiside. Negatiivne tagasiside (nt märkus, häbistav kommentaar vms) pigem kinnistab mittesoovitud käitumist ja võib tekitada sügavamaid probleeme.

VEPA metoodika põhimõtteid aitab kõige paremini mõista rahvusvahelise VEPA treeneri Jeanette Puskase (USA) toodud metafoor: „Mida sa soovid oma peenrale? Kui sa soovid lilli, siis kasta neid ja mitte umbrohtu.”

See metoodika annab rahuliku ja pingevaba keskkonna, tööle meelestatud lapsed ja mõnusa õhkkonna kaaslaste vahel.
VEPA õpetaja, 2019
Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Rohkem infot. Sain aru